טיפול בשיעול

מהו שיעול?

שיעול הוא רפלקס חשוב שתפקידו לנקות את דרכי הנשימה מהפרשות המצטברות בהן ומחומרים כמו אבק או עשן. אומנם לרוב השיעול הוא תסמין של מחלה של דרכי הנשימה, אך אם המנגנון הזה לא היה קיים, הפרשות דרכי הנשימה היו מתנקזות על ידי כוח המשיכה לתוך הריאות במקום החוצה, וגורמות לזיהומים ולפגיעה בריאות.

מהם התסמינים של שיעול?

משך השיעול תלוי בגורם: שיעול הנגרם מזיהום נגיפי יחלוף בדרך כלל מאליו בתוך ימים ספורים ואינו מחייב בירור או קבלת טיפול רפואי. רוב סוגי השיעול חולפים בתוך 14 ימים.

שיעול יבש מאופיין בתחושת דגדוג, גרד או גירוי קבוע בגרון. בזמן השיעול לא נפלטת ליחה. שיעול יבש עלול לגרום לכאב, ואם השיעול חמור הוא עלול להביא לסדיקת צלע ואף לשבר. כאב בצלעות בזמן השיעול עלול להצביע על דלקת ריאות או על דלקת בקרום הריאה. אלו מצבים חמורים המחייבים טיפול רפואי.

שיעול רטוב הנגרם מזיהום בדרכי הנשימה גורם ליצירת ליחה והיא נפלטת החוצה תוך כדי השיעול.

הטיפול בשיעול בחדר המלח

הטיפול בחדר המלח הוא סדרת מפגשים בסיסית בת שישה טיפולים בתוך חדר המלח, בתדירות של פעמיים בשבוע ובמרווחים של שלושה ימים בין הטיפולים (סה"כ שלושה שבועות). 

במהלך הטיפול בחדר המלח משתחררות החוצה ליחה ונזלת. תיתכן תחושה של טפטוף מהאף ותחושה עדינה של צינון. ילדים יכולים לשחרר את הליחה דרך הצרכים שלהם, ואף לעיתים להקיא את הליחה החוצה, וזה סימן טוב. במהלך הטיפול, האף, הסימפונות והריאות מתנקים מהליחה ומהנזלת, דרכי הנשימה מתרחבות, ובסופו של דבר יש הקלה בנשימה.

הטיפול כולל שהייה של שעה בחדר נעים ומנותק מרעש ומהמולה. לילדים יש מגוון רחב של משחקים בתוך חדר המלח, כך שהטיפול הוא חוויה מהנה.